Sensor de refrigerant de CA (detector de fuites) — Split/VRF • AC central • Bomba de calor
Els sensors electrònics de fuites de CA Winsen® proporcionen un seguiment continu i fix refrigerants d'aire condicionat en edificis residencials i comercials. Donem suport A1 (R134a, R410A, R404A), A2L (R32, R454B, R1234yf/ze) i A3 (R290, R600a) gasos. Tria És n per a l'avís primerenc ppm o MOS/IR-LEL per a enclavaments de seguretat %LEL: preparat per a BMS/PLC via 4-20 mA, RS-485 Modbus, i sortides de relé.
- Cobertura A1 / A2L / A3
- NDIR ppm & MOS %LEL
- OEM/ODM • Comandes a granel
- Temps de lliurament ràpid


Pick by Refrigerant Class & Measurement
A1 (R410A / R134a) — NDIR PPM
- Intervals típics: 0–1.000 / 0–5.000 ppm
- Sortides: 4–20 mA, RS-485 Modbus, 1–2 relés
- T90 ≤ 30 s • Baixa deriva, llarga vida
A2L (R32/R454B/R1234yf/ze) — NDIR PPM/%LEL
- Alerta primerenca PPM i/o 0–100% LFL/LEL
- 4–20 mA / RS-485 / relés
- VRF/VRV rooms & hotel guestrooms
A3 (R290 / R600a) — %LEL de seguretat
- Interval: 0-100% LEL (IR-LEL o MOS)
- Relays for ventilation & shutdown interlocks
- Opcions IP per a sales de plantes/mecàniques
Què és un sensor de refrigerant de CA?
Un sensor de refrigerant de CA és a detector electrònic fix instal·lat a prop d'equips de CA per mesurar la concentració de refrigerant i disparar automàticament alarmes i enclavaments (ventilació, parada de la unitat). Complementa els sniffers portàtils utilitzats pels tècnics per a la recerca de fuites puntuals.
Sensor de refrigerant ndir
Sensor de refrigerant de semiconductors
Opcions tecnològiques
| Tecnologia | Millor per | Interval | Avantatges | Consideracions |
|---|---|---|---|---|
| NDIR (infrarojos) | A1 ppm; A2L ppm/%LEL | ppm → %LEL | High selectivity & stability; not O₂-dependent; long life | Protegiu l'òptica de la condensació/pols (filtres/caixa) |
| MOS (Semiconductor) | A2L/A3%LEL | 0-100% LEL | Resposta ràpida; robust; rendible | Possibles sensibilitats creuades; Es recomana calibratge periòdic |
| Perla catalítica | Hidrocarburs generals (A3) | 0-100% LEL | Tecnologia madura | Necessita O₂; pot ser enverinat per silicones/plom |
Aplicacions típiques

Split/VRF indoor units & hotel rooms
Munteu-lo baix (~150-300 mm per sobre del terra) a prop de les unitats interiors i dels punts d'agrupació. Prealarma → purga d'aire fresc; alarma principal → apagada del ventilador/unitat interior.

Central AC (AHU/MAU) & mechanical rooms
Col·loqueu-vos a prop de bobines, TXV, vàlvules de servei i punts / dipòsits baixos del sòl; utilitzeu carcasses amb classificació IP i enclavaments BMS.

Line sets & evaporator/condenser sections
Monitor al voltant de juntes soldades, col·lectors; eviteu corrents de subministrament forts que puguin saltar el sensor.

Bombes de calor
Per als sistemes A2L, utilitzeu nivells %LFL (≈25% prealarma; ≈50% principal) per activar la ventilació i l'aturada segura.
Especificacions bàsiques
| Paràmetre | Valor / Opció |
|---|---|
| Mesurament | NDIR ppm i/o %LFL (MOS/IR-LEL) |
| Sortides | 4–20 mA (2/3 fils), RS-485 Modbus RTU, 1–2 relés (N.O./N.C.) |
| Temps de resposta (T90) | ≤ 20–30 s típic |
| Subministrament | 12–24 VDC (altres a petició) |
| Condicions de funcionament | −20…+50 °C; 15-95% HR sense condensació (depenent del model) |
| Tancaments | Mur, panell, conducte; carcassa fins a IP65 |
| Compliment | CE & RoHS; designed for BMS/PLC integration |
Placement & Setpoints — Good Practice
- Alçada de muntatge: La majoria dels refrigerants de CA són més pesats que l'aire ⇒ muntar baix; verificar amb el flux d'aire del lloc.
- Cobertura: ~ 5-10 m de radi per sensor en sales obertes; afegiu unitats a prop de vàlvules/juntes i butxaques baixes.
- Alarmes: A2L/A3: prealarma ≈25% LFL; principal ≈50% LFL. A1: bandes de ppm (p. ex., 1.000–5.000 ppm) per especificació del projecte.
- Enclavaments: Prealarma → ventilació; Principal → apagada d'equips + balises/claxons/esdeveniment BMS.
Finalitzeu els llindars i les quantitats amb l'especificació del vostre projecte i els codis locals.
Per què els clients globals ens trien?
L'empresa s'adhereix constantment a la política de qualitat de "Artesania fina, innovació científica, recerca de l'excel·lència i servei de valor afegit". Mitjançant la formulació de plans de control del procés de producció i instruccions de treball, ha establert un sistema de gestió de processos estandarditzat, responsable i regulat. A més, l'empresa ha desenvolupat de manera independent un sistema de gestió de producció MES, que permet una gestió integral i visual de tot el flux de treball.

MÉS DE 30 ANYS D'EXPERIÈNCIA
R&D, manufacture and sales of sensors and sensing solutions.
GARANTIA DE QUALITAT MILLORA CONTINUA
Control de flux de procés complet i rígid, juntament amb millores significatives.


MERCAT INTERNACIONAL
Entrega productes de detecció a més de 100 països i regions.
CADENA DE SUMINISTRO ESTABLE PRODUCCIÓ FIABLE
Components bàsics no subjectes a restriccions, equips avançats per a la fabricació i prova.


R&D STRENGTH TECHNOLOGY INNOVATION
200+ patents, 180+ R&D team members, self-built labs for continous innovation.
Servei únic
Consulta professional, lliurament ràpid, assistència postvenda les 24 hores.

Leading the Industry, Innovative & Controllable Technology
With robust R&D capabilities, we maintain sustained input in R&D and unwavering commitment to technological innovation. This not only ensures that we remain at the forefront of industry but also drives continuous innovation, leading the future trend of the sensing industry.

10% R&D Input
The average annual R&D input exceeds 10% of the annual revenue.
5+ R&D Layout
With Zhengzhou headquarters as the core, a nationwide R&D and innovation system is being established, encompassing cities of Shanghai, Wuhan, Shenzhen, and Taiyuan.
180+ R&D Team
There are over 180 R&D personnel, including more than 10 with doctoral degrees and over 50 with master's degrees, who have an average of more than 8 years of experience in sensor development.
Més de 20 tipus d'experiments
Relacionats amb el gas, entorn climàtic, EMC, rendiment elèctric, rendiment mecànic, etc.
Més de 10 laboratoris avançats
Laboratori CNAS, Laboratori MEMS, Laboratori UL, Laboratori de materials nanocomposts, etc.
400+ sets Leading R&D Equipment
Emmagatzematge de cubs, enganxador de matrius, màquina de litografia, màquina de recobriment, màquina de col·locació SMT, estació de sonda automàtica, etc.
Sol·licitar la consulta
Preguntes freqüents — Sensors de gas freó
Quants sensors es necessiten a una habitació o oficina?
Planifiqueu una cobertura de radi de ~5–10 m per sensor a les sales obertes. Afegiu unitats a prop d'unitats interiors, vàlvules, juntes i butxaques a nivell del terra on es pugui acumular gas. Els dissenys irregulars solen necessitar més sensors.
He de triar la mesura ppm o %LEL?
Utilitzeu ppm (NDIR) per a l'avís precoç i el control de la comoditat/procés; utilitzeu %LEL (MOS o IR-LEL) per impulsar els enclavaments de seguretat per als sistemes A2L/A3. Molts projectes implementen tots dos.
On s'han de muntar exactament els sensors?
La majoria dels refrigerants de CA són més densos que l'aire; muntar baix (≈150–300 mm AFF) prop de fonts de fuites probables i punts d'agrupació. Eviteu subministrament d'aire fort. Les versions de conducte/retorn poden controlar el flux d'aire.
Amb quina freqüència necessito calibratge i proves de resistència?
El calibratge típic és cada 12-24 mesos amb proves de resistència periòdiques (trimestrals/bianuals). Els llocs polsosos/humits o rics en aerosols poden necessitar controls i manteniment del filtre més freqüents.
Què causa falses alarmes o sensibilitat creuada?
Els dissolvents/aerosols (esprai de silicona, netejadors d'alcohol, pintures) poden afectar els elements semiconductors; una gran condensació/pols pot obstruir l'òptica. Utilitzeu carcasses amb classificació IP, protectors contra esquitxades/pols i una bona ubicació.
Es pot personalitzar Winsen per a llançaments OEM/volum?
Sí: els rangs, el mapeig de firmware/Modbus, els connectors/arnesos, les carcasses (IP), les etiquetes/marca i l'embalatge es poden personalitzar per a desplegaments de volum.














